Skocz do zawartości

Zgodność prawna wykorzystania elementów na stronie internetowej


Jarek

Recommended Posts

Witam.

Czasami zdarza mi się wykonać jakąś stronę jako freelancer.

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z wykorzystaniem grafik i dźwięków tak aby to było zgodne z prawem.

Jeżeli zleceniodawca przesyła mi grafiki ściągnięte nielegalnie z internetu lub jakieś mp3 to kto odpowiada za ich bezprawne użycie?

Jeżeli zleceniodawca chce aby na jego stronie odtwarzana była piosenka z kupionej przez niego płyty audio to czy zgodne jest to z prawem i jeżeli nie to odpowiadam za to ja jako wykonawca czy zleceniodawca bo to jego materiały?

Jak mogę sprawdzić czy przesłany mi plik jest legalny i jak unikać sytuacji w której mógłbym zostać posądzony o złamanie prawa?

  • Downvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chciałem wydrukować sobie koszulkę z logiem (bo nie mogłem znaleźć jej nigdzie), jednak firma która drukowała koszulki nie zgodziła się na wydrukowanie czegoś do czego nie mam praw (logo). Wydaje mi się, że sytuacja tutaj jest podobna.

Jako freelacer jesteś odpowiedzialny za swoje projekty, a co za tym idzie powinieneś interesować się tym czy osoba która prosi Cię o wykonanie zlecenia posiada prawa autorskie do muzyki czy grafik. Dobrą praktyką jest zapytać się, czy zleceniodawca posiada prawa autorskie i dobrze by było jakby potrafił to udowodnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy użycie dźwięku z płyty audio zleceniodawcy jest legalne?

Jeżeli prześle mi layout który kupił od jakiegoś freelancera to nie ma żadnej umowy więc jak ma mi udowodnić, że grafika jest legalnego pochodzenia?

Jeżeli twierdzi że sam wykonał grafikę skąd mam mieć pewność, że jej nie ukradł?

Jeżeli zleceniodawca wyśle mi darmowy plik dźwiękowy lub jakiś skrypt który może być wykorzystany w celach niekomercyjnych to czy mogę go użyć wykonując dla niego stronę odpłatnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zleceniodawca sam utworzył utwory to ma pełne prawa do tego.

Jeżeli posiada cd jakiegoś zespołu ma prawo na jego odtwarzanie a nie wykorzystywanie do własnych celów komercyjnych.

Jeżeli prześle Ci coś darmowego (skrypt) możesz pobrać za to kase np. za instalacje itp .. (np. forum lub darmowe skrypty sklepu)

Nigdy nie masz pewności ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czy dowód w postaci e-maila jest wystarczający. Jeżeli okazałoby się, że zleceniodawca nie jest autorem grafik za jakiego się podawał nadzwyczajniej wprowadził cię w błąd i mając dowód w postaci korespondencji z nim myśle, że prawnie nie miałbyś problemów.

Co do skryptu używanego w celach niekomercyjnych w większości możesz go odpłatnie edytować. To osoba która posiada na niego licencję nie może czerpać korzyści finansowych (odsprzedawać, wstawiać reklam etc.). Nie możesz zmieniać skryptu tylko jeżeli jest to wyszczególnione w licencji, że kod ma pozostać niezmieniony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

nie do końca, definicja "użytku komercyjnego" w polskim prawie jest wadliwa i można pod nią podciągnąć nawet modyfikację czy wgranie na serwer skryptu, które ktoś wykonał za pieniądze choć licencja zabraniała użytku komercyjnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Wczytywanie...
×
×
  • Utwórz nowe...